24 березня щороку відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Туберкульоз – інфекційне захворювання, що спричинено мікобактерією туберкульозу (бацила Коха), передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової, у більшості випадків вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.
Профілактики туберкульозу.
До первинної профілактика відноситься вакцинація. Проти туберкульозу наразі доступна тільки одна вакцина – БЦЖ. ЇЇ вводять немовлятам у пологовому будинку. Вона ефективно захищає від важких форм цієї хвороби дітей до п’яти років. Вторинна профілактика туберкульозу включає в себе ранню діагностику захворювання. З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легень.
Основні симптоми захворювання:
• кашель понад 2 тижні;
• підвищена температура тіла понад 7 днів;
• утруднене дихання;
• біль у грудях;
• поганий апетит, постійна слабкість;
• безпричинна втрата ваги;
• підвищена пітливість, особливо вночі;
• кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
Діагностика туберкульозу легень ґрунтується на інструментальних (флюорографія; рентгенографія грудної клітки; комп’ютерна та/або магнітно-резонансна томографія грудної клітки; бронхоскопія) і лабораторних методах дослідження (аналіз харкотиння на виявлення мікобактерій туберкульозу).
При перших проявах симптомів туберкульозу треба звернутися до свого сімейного лікаря! Профілактичні огляди слід проходити 1 раз на рік.
За умови своєчасного звернення по медичну допомогу та своєчасної діагностики туберкульозного процесу, у більшості випадків досягається позитивний ефект.
Щоб не захворіти на туберкульоз, слід повноцінно харчуватись, вести здоровий спосіб життя, своєчасно проводити щеплення (БЦЖ), постійно провітрювати приміщення (на відкритому повітрі туберкульоз не передається, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання), систематично проводити вологе прибирання приміщень, користуватись індивідуальним посудом і засобами гігієни, не вживати продуктів харчування зі стихійних ринків, без термічної обробки тощо.
Пам’ятайте!!!
✓ Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для всіх.
✓ Існують програми боротьби з туберкульозом і ефективні ліки.
✓ Лікування туберкульозу необхідно розпочинати якомога раніше, аби легше досягти результату.
✓ Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу є щеплення вакциною БЦЖ.
✓ В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне.